0
هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

۴ نکته که حتما باید قبل از انتخاب لامپ بدانید

۴ نکته که حتما باید قبل از انتخاب لامپ بدانید

چهار نکته که باید قبل از انتخاب لامپ بدانید

اغلب ما نمی‌دانیم موقع انتخاب لامپ مناسب برای خانه چه گزینه‌هایی پیش رو داریم و باید به چه نکاتی دقت کنیم؛ درحالی‌که این قضیه اهمیت خیلی زیادی دارد.
به همین دلیل ما راهنمای انتخاب لامپ مناسب برای فضاهای مختلف منزل را فراهم کردیم که شامل شناسایی انواع نور، انواع فضاها و نور مناسبشان، انواع لامپ و وات مناسب برای روشنایی هر اتاق می‌شود.
نکته اول؛ شناسایی انواع نور مناسب برای اتاق‌ها خوب است بدانید برای انواع لامپ ها، تعریف‌های مختلفی تعیین شده است، که به سه دسته اصلی تقسیم میشوند:

۱. نور عمومی یا نور محیطی:

این نور بعنوان پنور کلی و سراسری اتاق عمل می کند. نور عمومی بعنوان نور طبیعی اتاق هم ، درنظر گرفته می شود و وظیفه روشن کردن، کل فضا را دارد. نور لوستر، چلچراغ و دیوارکوب، طبق معمول جزو دسته نور عمومی درنظر گرفته میشود.

۲. نور وظیفه‌ای:

این نور تحت عنوان نور کاری هم، شناخته میشود و وظیفه دارد نور محیط کار، یا محدوده‌ای راکه در آن مطالعه میکنید، فراهم کند. نور چراغ مطالعه یا لامپ زیر کابینت، از شناخته‌شده‌ ترین نورهای وظیفه‌ای هستند.

۳. نور تاکید‌کننده:

برجسته کردن و روشنایی بخشیدن، به نقطه خاصی از منزل، وظیفه نور تاکیدکننده است. برای مثال ممکن است تابلوی نقاشی، یا قاب عکس زیبایی داشته باشید که دل تان، بخواهد با نورپردازی، روی آن تاکید ویژه‌ای کنید.در این صورت باید سراغ نور تاکیدکننده بروید.

برای این که بتوانید نورپردازی مناسبی برای، محیط داشته باشید، نورپردازی را دقیقا به ترتیب بالا، انجام دهید. یعنی ابتدا نور کلی را برای، فضای اتاقتان تعریف کنید. بعد سراغ نوری بروید، که قرار است هنگام کار یا مطالعه کمکتان کند، و سپس نوری را اضافه کنید که قرار است، روی آثار هنری یا هر چیزی که برایتان، اهمیت بیشتری دارد، تاکید کند.

نکته دوم؛ کدام نور برای کدام اتاق مناسب است؟

بیایید فضای کلی خانه رابه دسته‌های زیر، تقسیم کنیم و ببینیم برای هر اتاق، چه نوری مناسب است:

۱- هال و اتاق پذیرایی:

علاوه بر نور عمومی، استفاده از نور تاکیدکننده در یکی از گوشه‌های اتاق، به شدت توصیه می شود. نور میتواند یک اثر هنری را، تحت پوشش قرار دهد یا حتی یکی از صندلی‌های موجود را.

۲- آشپزخانه:

نور عمومی در اولویت قرار دارد، و بعد نوبت به نور وظیفه‌ای میرسد که، به‌خصوص بخش کانتر آشپزخانه، سینک، یا هر جایی راکه بیشتر با آن سر و کار دارید،
روشن میکند.

۳- اتاق خواب:

معمولش این است که حتماً، نور وظیفه‌ای در اتاق خواب موجود باشد، به‌خصوص روی پاتختی‌ها. اگر دوست دارید، اتاق را خیلی حرفه‌ای نورپردازی کنید بجای، این که نور رابه سمت تخت هدایت کنید، به سمت کمد لباس‌ها انتقالش دهید.

۴- سرویس بهداشتی:

ممکن است انتخاب، نور مناسب حمام و دستشویی کمی سخت باشد، چون به دقت نیاز دارد. برای مثال در مورد آینه، به نور وظیفه‌ای نیاز دارید؛ اما اگر نور جای نامناسبی، نصب شود باعث ایجاد سایه خواهد شد.
به همین دلیل می توانید با استفاده از انواع، لامپ های ال ای دی کم مصرف و هالوژن، درکنار آینه نور مناسب را ایجاد کنید و از نور عمومی، برای روشن کردن بقیه فضا بهره ببرید.

نکته سوم؛ کدام لامپ را انتخاب کنم؟

لامپ شما، منبع نور و روشنایی‌تان است. بنابراین نوع لامپی که میخرید تعیین می کند، فضای خانه‌تان چطور بنظر برسد. با چهار مدل، از محبوب‌ترین لامپ‌های موجود در بازار بیشتر آشنا شوید.
لامپ رشته ای: نوع نسبتا قدیمی و سنتی، از لامپ‌ها را لامپ رشته ای تشکیل می دهد، که اینروزها کمتر مورد استفاده قرار می گیرند،و جای خودشان رابه گزینه‌های کم‌مصرف‌تر، و ال ای دی ها داده‌اند. این نوع لامپ، نور درخشانی ایجاد می کند که باعث احساس، اسانی و زیبایی بیشتر در فضای منزل میشود.

Lamp 2

 

انواع لامپ های فلورسنت فشرده:

لامپ، فلورسنت فشرده یا CFLS ، ۷۵ درصد کمتر از، لامپ‌های رشته‌ای انرژی مصرف میکند و عمرش هم طولانی‌تر است. تفاوت، این لامپ‌ها با لامپ رشته ای این است که، تناژ رنگی‌شان نسبتا سرد است و حاوی، جیوه هستند. با این که میزان جیوه بکار رفته، دراین لامپ‌ها خیلی کم است؛ اما به معنی، این نیست که نباید مراقب باشید.

ال ای دی:

لامپ ال ای دی LED ، درست، به اندازه لامپ فلورسنت به‌صرفه و اقتصادی است؛ به‌علاوه‌این که از نظر دوام، تقریباً سه‌برابر، بیشتر از فلورسنت عمر خواهد کرد. از لامپ ال ای دی بیشتر بعنوان نور، وظیفه‌ای استفاده میشود، چون نورش نسبت، به فلورسنت مستقیم و تندتر است. جالب است بدانید نور ال ای دی شبیه نور، خورشیدی لامپ رشته‌ ای است؛ اما کمتر، داغ میشود. قیمت لامپ ال ای دی طبق معمول، نسبت به فلورسنت گران‌تر خواهد بود. لامپ هالوژن: لامپ هالوژن نوری سفید، و مشابه نور طبیعی روز به فضای منزلتان خواهد داد. این نور بعنوان یک نور وظیفه‌ای عالی عمل میکند ، و مصرف انرژی‌شان ۱۰ الی ۲۰ درصد کمتر از، نور رشته‌ای است. درکنار لامپ‌های معمول داشتن چراغ قوه، ددر منزل بعنوان یک نور وظیفه‌ای سیار، توصیه می شود. انواع بهترین چراغ قوه ها، گزینه‌های مناسبی هستند برای وقت‌هایی، که نور وظیفه‌ای ثابت موجود در منزل کفاف کاری، راکه باید انجام دهید، نمیدهد یا بعلت ثابت بودن، نقطه مد نظرتان را روشن نمی کند.
نکته چهارم؛ لامپ چند وات بگیرم؟
می رسیم به مرحله آخر؛ این که قدرت روشنایی، لامپ برای هر اتاق چقدر باشد؟ جواب این سوال به سه مسئله ربط پیدا میکند:
۱- بزرگی فضای اتاق
۲- رنگ دیوارها
۳- میزان روشنایی مورد نظر خودتان!

اگر دنبال راه حل ساده‌تری میگردید که ربطی، به ابعاد اتاق و دو گزینه دیگر نداشته باشد؛ راهنمای زیر به کارتان می آید. طبق معمول نور، مناسب برای هر یک از فضاهایی که در ادامه می خوانید، در‌صورتی‌که لامپ شما ال ای دی باشد، چیزی درحدود اندازه‌ای است که رو‌به‌رویشان نوشته شده است:

آشپزخانه: ۶۰ الی ۱۰۰ وات
سرویس بهداشتی: ۴۰ تا ۶۰ وات
اتاق خواب: ۳۰ الی ۶۰ وات
اتاق نشیمن: ۳۰ الی ۶۰ وات
اتاق پذیرایی: ۶۰ الی ۷۵ وات

نکته: این اندازه‌ها تقریبی هستند، و از واحد «لومن» به وات تبدیل شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک گذاری در
https://rasaelectro.com/?p=49
لینک کپی شد
0
enemad-logo
تماس با ما